Medienos aliejavimas yra vienas iš efektyviausių būdų apsaugoti medieną nuo aplinkos poveikio, išlaikyti jos grožį ir prailginti tarnavimo laiką. Ši procedūra suteikia medienai ne tik estetinę naudą, bet ir apsaugo ją nuo drėgmės, pelėsio bei kenksmingų UV spindulių poveikio. Tinkamai aliejuota mediena gali atlaikyti laiko išbandymus, todėl svarbu žinoti, kada ir kaip ją reikėtų aliejuoti.
Kada reikalingas medienos aliejavimas?
Medienos aliejavimas tampa reikalingas, kai pastebite, kad medienos paviršius pradeda būti sausas, praranda spalvą arba kai norite naujai įsigytus medienos gaminius apsaugoti ir pagerinti jų išvaizdą. Taip pat, jei mediena yra naudojama lauko sąlygomis, aliejavimas turėtų būti atliekamas reguliariai, kad būtų užtikrinta jos ilgaamžiškumas.
Kodėl verta aliejuoti medieną? Privalumai, nauda
Aliejavimas medienai suteikia gyvybę: pabrėžia jos natūralų raštą, suteikia sodrumo blizgesio arba matinį efektą, priklausomai nuo pasirinkto produkto. Be to, aliejus skverbiasi į medienos poras, todėl mediena tampa atsparesnė drėgmei, deformacijoms ir įvairiems teršalams. Tai taip pat sumažina medienos plėšymosi ir suskeldėjimo riziką.
Kokią medieną galima aliejuoti?
Beveik visos medienos rūšys gali būti aliejuojamos, tačiau ypatingai naudinga aliejuoti minkštas medienas, pavyzdžiui, pušį ar eglę, kurios yra labiau linkusios į drėgmės sugėrimą. Taip pat puikiai tinka aliejuoti išorės medienos elementus, pavyzdžiui, terasas, balkonus, langų rėmus bei vidaus elementus – baldus, grindis, laiptus, palanges, sijas, lubas arba sienas.
Medienos aliejavimo priemonių pasirinkimas
Renkantis aliejavimo priemones, svarbu atsižvelgti į medienos tipą ir kur mediena bus naudojama. Yra vaitspirito pagrindu ir organinių tirpiklių pagrindu aliejai, taip pat skirtingi aliejai vidaus ir išorės darbams. Svarbu rinktis ekologiškus produktus, kurie nekenkia sveikatai ir aplinkai.
Aliejuoti patiems ar samdyti profesionalus?
Nors medienos aliejavimo procesas nėra itin sudėtingas, svarbu žinoti medžiagos ypatybes ir tinkamai paruošti paviršių. Samdant profesionalus, galite būti tikri, kad darbas bus atliktas kokybiškai ir efektyviai. Tačiau, jei pasirinksite aliejuoti medieną patys, tai gali būti ne tik taupesnė, bet ir maloni pramoga. Tačiau atkreipiam dėmesį, jog prieš atliekant darbus patiems, reiktų nuodugniai perskaityti produktų instrukcijas arba pasikonsultuoti su pardavėjais. Taip pat internete yra begalės gerų ir informatyvių video kurie pagelbės šiame procese.
Medienos aliejavimo procesas DIY
Paviršiaus paruošimas
Prieš pradedant aliejavimą, būtina kruopščiai nuvalyti medieną nuo nešvarumų, dulkių ar smėlio. Senų dažų bei lakų likučius reiktų kruopčšiai pašalinti, kitu atveju aliejus gali susigerti dėmėmis.
Aliejavimas
Naudodami natūralių šerių teptuką, volelį arba kempinę, tolygiai paskirstykite aliejų ant medienos paviršiaus. Leiskite aliejui kelioms minutėms įsigerti, o perteklių nuvalykite sausa šluoste.
Antrasis sluoksnis
Jei reikia, po pirmojo sluoksnio džiūvimo, galite tepti antrąjį sluoksnį, kad gautumėte dar geresnę apsaugą ir estetinį efektą. Antro sluoksnio pertekliaus valyti su sausa šluoste jau nereikia. Alieju reiktų paskirstyti kuo tolygiau.
Medinių lauko paviršių alyvavimas ir dažymas
Terasos atnaujinimas su aliejumi
Medinių grindų padengimas aliejumi
Stalviršio atnaujinimas su aliejumi
Patarimai kasdieniai priežiūrai
Medienos, kuri buvo apdorota aliejumi, priežiūra yra paprasta – pakanka reguliariai valyti paviršių švelnia priemone (sudėtyje neturėtų būti jokių rūgštinių šarmų) ir vandeniu. Laikui bėgant, pagal poreikį, paviršių galima atnaujinti papildomu aliejavimo sluoksniu. Nėra nustatytos laiko konstantos kada reiktų daryti aliejuotų paviršių atnaujinimą, viskas labai priklauso nuo žmogaus gyvenimo tempo ir kaip intensyviai jis naudoja tuos paviršius. Taip pat svarbu vengti stiprių chemikalų, kurie gali pažeisti aliejų sluoksnį ar patį medienos paviršių.
Laikantis šių patarimų, jūsų medienos paviršiai išliks gražūs, apsaugoti ir tarnaus ilgai.